Sbohem plenky! Ahoj nočníku! Jak naučit dítě chodit na nočník?

„Vaše dítě ještě čůrá do plenek? To naše už chodí úplně samo na nočníček!” Více či méně podobné věty zřejmě zná každý rodič malého dítěte. Rodiče, kamarádi či sousedi ví přesně, kdy je ten správný čas na to naučit dítě na nočník, ale má vaše dítě stejný názor?

Kdy začít s “výukou” chození na nočník?

Každé dítě je zcela jedinečné a jeho vývoj se neřídí přesnými tabulkami. Některé zvládne používat nočník v 18 měsících a jiné se plenky vzdá až před svými třetími narozeninami. Určit tedy přesný čas, kdy začít s učením na nočník, nelze.

Zda je dítě zralé, nám může napovědět několik všeobecně uváděných ukazatelů:

  • plenka vydrží suchá více než 3 hodiny;
  • dítě je samostatné a zvládne si například samo svléknout kalhotky;
  • dítě chápe základní pokyny a je možné se s ním na některých věcech domluvit;
  • podle grimas či gest poznáte, že se dítě chystá čůrat nebo kakat.

Splňujete vše? Tak výborně, postupně můžete s nočníkovou výukou započít. Počítejte ale s tím, že zázraky se nedějí ze dne na den a zejména v začátcích tréninku bude tohle období náročné jak pro vás, tak i pro vaše dítko.

Odplenkovávat, ale postupně

K tomu, aby dítě zvládlo samo (a včas) využít nočník, je klíčové, aby pochopilo, jak to s čůráním a kakáním je. Díky moderním jednorázovým plenkám jsou totiž děti od narození i po vykonání potřeby víceméně v suchu, a tak při pravidelném přebalování nevnímají pocit nepohodlí. Nic je tedy ke změně návyků nemotivuje.

V tréninku na nočník můžete dítěti také pomoci tím, že jednorázovou nebo látkovou plenu začnete nahrazovat tréninkovými kalhotkami. Dítě díky těmto kalhotkám velmi brzy pozná, že čůrat jinam než do nočníku není moc pohodlné.

Aby přechod ze savých plen nebyl pro dítě tak moc nepohodlný, doporučujeme pro začátek začít s tréninkovými kalhotkami značek Bamboolik, Anavy či s nočními plenkami Pop-in. Tyto kalhotky mají nepromokavou vrstvu po celém svém vnějším povrchu a díky tomu nebudou následky případného počůrání tak velké. Doporučujeme je nejen pro začátek odplenkování, ale také jako tréninkové plenky na noc nebo pro situace, kdy není snadné dítě rychle přebalit a převléct do suchého.

training_pants_3

TIP: Pokud chcete savý efekt plenek ještě trochu zvýšit, je možné tyto kalhotky vycpat navíc vkládací plenou. Tahle pojistka se hodí pro delší cestování i pro klidný spánek. Přes den totiž většina dětí chození na nočník zvládá, ale v noci je často nucení na záchod nevzbudí a pohroma je na světě. Pro jistotu se hodí mít matraci v dětské postýlce chráněnou nepropustnou podložkou.

Další možností v odplenkovávání pak je vyměnit savé plenky za “odlehčené” tréninkové kalhotky, například od značek Bambino Mio, Petit Lulu nebo XKKO. Tyto tréninkové kalhotky jsou velmi podobné klasickým spodním kalhotkám či slipům. Mají tenčí savou vrstvu a nepromokavou vrstvu pouze v zatížené sedací části, a proto jsou určené spíše na menší nehody dětem, které si už umí říct o to, že potřebují čůrat.

petit_lulu_treninkove_kalhotky_hrave_koaly4

TIP: V letních měsících usnadňuje učení na nočník to, že dítě může po zahradě nebo po bytě běhat zcela bez plenky. Menší či větší nehoda pomohou dítěti uvědomit si, že vyměšování může ovládat samo. A to je přesně to, co je pro efektivní naučení čůrání do nočníku důležité!

Nočník je kamarád

Nezbytnou věcí také je, aby dítě pochopilo, že nočník je super zábavná a užitečná věc, ne mučicí nástroj. Nenuťte je proto sedět na nočníku násilím. Ničeho tím nedosáhnete - dítě se bude akorát víc vzpouzet a ve finále dostane z nočníku strach nebo k němu získá averzi.

Aby se nočník dítěti více zamlouval, můžete ho společně ozdobit třeba nějakou pěknou samolepkou. Děti totiž baví, když jim z čůrání uděláte zábavu. To, jestli vymyslíte nějakou vtipnou básničku, nočníkový pokřik, slíbíte za vyčůrání do nočníku drobnou sladkost nebo vysvětlíte, jak nočník funguje a k čemu slouží za pomoci oblíbené hračky nebo naučné obrázkové knížky, je na vás.

Vy víte nejlépe, co na vaše dítě funguje a co ho naopak nechává chladným.

training_pants_1

Jděte příkladem

Děti mají tendenci napodobovat to, co vidí u dospělých, a protože mamku ani taťku používat nočník nikdy neviděly, možná se hned budou dožadovat toho, že chtějí chodit na opravdový záchod jako dospěláci. I to se velmi často stává.

Není to rozhodně důvod se nějak hroutit, právě naopak! Pořiďte vhodné dětské záchodové sedátko a stupátko, ať je používání toalety pro vašeho malého nezbedu nebo rošťandu co nejkomfortnější a nejbezpečnější.

detske_sedatko

TIP: Perfektně pro tyto účely poslouží například Tréninková sada na toaletu od výrobce Luma, která obsahuje jak nočník, tak i stupátko a nástavec na prkénko.

Ptejte se a připomínejte

Každý rodič potvrdí, že když se dítě soustředí na hru nebo na pohádku, jeho soustředění na to, zda se mu chce čůrat nebo kakat, poleví. K tomu, aby si dítě tyto tělesné pochody uvědomilo, mu můžete pomoci, když se ho čas od času zeptáte, jestli se mu náhodou nechce na záchod.

I přesto, že několikrát za sebou dítě odpoví záporně, není to zárukou toho, že se i přesto nepočůrá. Postupem času si i díky vaším upozorněním a otázkám dokáže správně vyhodnotit a o nočník si samo řekne.

TIP: Trénování půjde dětem snáz, pokud budou mít tepláčky a kalhotky na gumu v pase. Snadno si je dokáží sundat i nandat a v plnění mise „Nočník” jim nebude nic bránit.

sada_snow_white

Vydržte! Jednou se to naučí!

I když je období odplenkovávání náročné, vyplatí se obrnit se empatií a trpělivostí. Hned na začátku učení se na nočník přijměte fakt, že se to třeba napoprvé nepovede. Je to běžné a není důvod se kvůli tomu na dítě zlobit.

Naopak je dobré, pokud dokážete dítě k chození na nočník motivovat a brát případné neúspěchy s pochopením a s vědomím toho, že i když vám to už možná trošku přerůstá přes hlavu, tak své dítě milujete i počůrané. 

Dříve nebo později se určitě zadaří. Držíme vám palce!

Pokud potřebujete s výběrem vhodného nočníku, tréninkových kalhotek nebo čehokoliv jiného poradit, jsme tu pro vás na e-mailové adrese eshop@ekobroucek.cz nebo na telefonním čísle  +420 725 792 797.