Používání látkových plen není věda. S námi to zvládnete!

Víte, že při správné péči mohou látkové pleny bez problému sloužit i více než 3 roky? Stačí jen znát zásady správné péče o látkové pleny. Pojďme se seznámit s pravidly pro jejich používání!

Jak skladovat použité pleny?

Použité pleny nejsou nic estetického, a tak je nejvhodnější je uchovávat v uzavíratelném kyblíku či v pytli na použité pleny v koupelně nebo třeba na balkoně.

Dostatečné množství pro zaplnění pračky se vám zpravidla podaří nastřádat po 2-3 dnech. Do té doby do kbelíku můžete ukládat jak počůrané, tak pokakané plenky. 

U druhé varianty doporučujeme nejprve z pleny odstranit větší nečistoty do WC a plenku propláchnout ve vlažné vodě se žlučovým mýdlem nebo s jiným mýdlem na skvrny a šetrně vyždímat.

TIP: Do nádoby, ve které plenky schraňujete, můžete kápnout pár kapek esenciálního oleje např. z levandule či tea tree. Kromě odstranění případného zápachu pomáhají také s dezinfekcí.

Je před praním látkových plen nutná předpírka?

Počůrané i pokakané pleny je vhodné před samotným praním lehce přeprat. Můžete je ručně vymáchat ve vlažné vodě s jádrovým mýdlem nebo je dát do pračky a spustit extra předpírku. Látkové pleny tak zbavíte největších nečistot a amoniaku z moči, který zkracuje životnost plenek.

TIP: Po předpírce vždy vypusťte vodu a spusťte na pračce nový program. V té, která by v pračce po předpírce zůstala, jsou zbytky stolice a moči a pro praní znečištěných plen je vhodné mít vodu zcela čistou.

Při praní dětských plen zapomeňte na ekologické programy, které šetří vodou. Pro úplné odstranění nečistot je nutné mít dostatek vody, aby se plenky pěkně propláchly. Nezapomínejte na to, že pleny jsou z velmi savého materiálu a vodu do sebe okamžitě nasají. Pokud to vaše pračka umožňuje, nebojte si přidat extra vodu navíc.

U plenek je také vhodné využívat programy s mácháním. Díky propláchnutí plenek v čisté vodě před ukončením praní se z jejich vláken vymývají vápenaté usazeniny či částečky pracího prostředku, které mohou plenu nenápadně rozežírat. Pro prodloužení životnosti látkových plen je nutné množství usazenin správným praním minimalizovat.

TIP: Vápenaté usazeniny či zbytky pracích prostředků lze z látkových plen efektivně odstranit také, pokud plenku čas od času vymácháte ve vlažné vodě s kyselinou citrónovou.

Jaké jsou zásady pro praní látkových plen?

Látkové pleny stačí prát na 60°C. Vyšší teploty praní jsou energeticky velmi náročné a také škodí vláknům pleny a tím zkracují její životnost. Prát na 90°C  je možné pouze bavlněné čtvercové pleny, a to jen v případě, že miminko trápí bakteriální průjem či jiné onemocnění. 

Při normálním zažívání se nemusíte bát prát při nižší teplotě.

TIP: Před prvním použitím doporučujeme látkové plenky minimálně 2× vyprat, a to alespoň na 40°C. Díky tomu získají vyšší savost.

Látkové_pleny

Jaký prací přípravek používat na látkové pleny?

Pro praní dětských plen používejte pouze prací prášky či gely, které jsou určené pro citlivou dětskou pokožku. 

Nikdy pro praní látkových plen nepoužívejte aviváž! Ta snižuje savost plen a zanáší vlákna pleny. Pro změkčení je možné do pračky přidat 10 % roztok octa a vody (100 ml octa + 900 ml vody). Plenky poté budou nejen měkké, ale také přirozeně dezinfikované.

TIP: Plenky vždy perte se zapnutými suchými zipy a obrácené naruby. Zipy se vám neznečistí žmolky a vypere se vše, co se vyprat má.

pleny_uvod_small

Jak látkové pleny sušit?

Vnitřní savé plenky nejlépe schnou na čerstvém vzduchu na sluníčku. Kromě toho, že pěkně vyvětrají se navíc díky působení slunečního svitu i pěkně vybělí. Plenky nevěste za cípy, ať se vám v rozích nevytahají.

Pokud možnost sušit venku nemáte a disponujete sušičkou, pak je samozřejmě možné plenky usušit i v sušičce. Volte ale raději méně teplý program a do sušičky vkládejte jen plenky, kterým to neublíží. Pamatujte, že do sušičky rozhodně nepatří svrchní kalhotky s PUL nepromokavou vrstvou, ani vlněné svrchní kalhotky.

TIP: Plenky a kalhotky s membránou, ani vlňáčky nepatří ani na radiátor i na přímé slunce! Mohly by se tak nenávratně poškodit.

V případě, že nemáte sušičku a nemůžete sušit ani venku, lze samozřejmě plenky usušit i na sušáku v domácnosti. Počítejte ale s delší dobou schnutí a raději si pořiďte plenek o několik kousků víc, ať je můžete bez problému používat i v době, kdy budete čekat na doschnutí.

Látkové_pleny_na_sušení

Je nutné pleny žehlit?

Navzdory tomu, co vám budou radit maminky, babičky či starší sestry na novorozeneckém oddělení - pleny se nemusí žehlit. Opravdu!

K žehlení se mnoho novopečených rodičů uchyluje zejména v šestinedělí, a to z důvodu obavy zanesení zánětu do pupečníkového pahýlku. Obavy ale nejsou na místě. 

Plenky jsou po vyprání na 60°C čisté a zbavené většiny bakterií. Žehlením sterilní podmínky v domácím prostředí nemáte šanci vytvořit. Pleny se akorát více opotřebují a po uložení do šuplíku si k nim běžné bakterie či prach cestu tak jako tak najdou.

Místo žehlení věnujte čas raději odpočinku nebo mazlení. To vaše miminko ocení více.

TIP: Pokud jsou pleny po vyprání tvrdé, stačí je párkrát pomačkat v ruce nebo do praní přidat octový roztok.

Občas se hodí i jednorázová plena.

Rozumíme tomu, že občas může být skloubení péče o látkové pleny a denního rozvrhu miminka trošku náročnější. Pro usnadnění není na škodu čas od času sáhnout i po jednorázových plenách. 

Na Ekobroucek.cz seženete jednorázové pleny, které jsou vyrobené z šetrnějších materiálů než pleny známé z obchodních řetězců, takže jejich dopad na životní prostředí i na pokožku miminka je nesrovnatelný.

Široký výběr látkových plen i jednorázových plenek a dalších doplňků pro přebalování, najdete na Ekobroucek.cz. S výběrem vám samozřejmě rádi pomůžeme. Stačí nás kontaktovat na tel. čísle +420 725 792 797 nebo nám napsat na e-mailovou adresu eshop@ekobroucek.cz.