Poprvé s miminkem na výlet? Není se čeho bát!

Vyrazit s miminkem na první větší výlet je docela adrenalin. Balení na celodenní vyjížďku často připomíná přípravy na týdenní dovolenou, a i přesto často v průběhu výletování zjistíte, že to, co by vaše miminko zrovna nejvíce potřebovalo, jste zapomněli doma. Přečtete si, jak se na pobyt venku s novorozencem nebo kojencem připravit a jak si ho užít v co největší pohodě!

Výlety do přírody nebo do jiného města jsou vítaným zpestřením každodenní rutiny. S rodinným výletováním lze začít kdykoliv a rozhodně není žádný důvod s výlety přestat, ani poté, co se vaše rodina rozroste o dalšího nového člena. Po šestinedělí můžete směle vyrazit do světa!
Pochopitelně s miminkem je plánování výletů trošku náročnější, ale nebojte, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Důležité je mít plán a přizpůsobit vybavení a trasu potřebám vašeho děťátka.

Pohodlí především

Úplně tou nejdůležitější věcí kromě jídla a pití je, aby miminko mělo po celou dobu výpravy pohodlí. To znamená, že by mělo mít po celou dobu suchou plínku, mělo by být oblečené tak, aby mu nebylo horko ani zima a rozhodně by ho v době, kdy se rozhodnete jet na výlet, neměly trápit rostoucí zoubky či jiné zdravotní neduhy. Věřte, že výlet s miminkem, které po celou dobu cesty něco trápí, byste si rozhodně neužili.

V případě, že je dítě ještě plně kojené, máte hned o několik starostí méně. Jestliže nekojíte, určitě na prvním místě nezapomeňte na umělou výživu, případně na příkrmy či vhodné pití pro kojence. V takovém případě nesmí v zavazadle chybět ani dětská lahvička, případně silikonová lžička.

Je jasné, že v případě delšího pobytu mimo domov, bude třeba čas od času dítě také přebalit, proto si na výlet vemte i dostatečný počet náhradních plen a oblečení na převlečení. Hodit se budou také vlhčené ubrousky, které jsou praktické jak pro utření zadečku při přebalování, tak i pro hygienické očištění rukou, případně pusy. Chybět by také neměla přebalovací podložka, která zaručí, že dítě můžete bezpečně přebalit, ať už budete kdekoliv.

TIP: Aby bylo použité plenky kam dát, hodí se mít po ruce i praktický uzavíratelný pytel na pleny. Můžete do něj dát jak použité jednorázové plenky, které v přírodě nebudete moct vyhodit, tak i použité látkové pleny, které v pohodlí domova vyperete.

Nesmírně praktickým doplňkem, na který nedají dopustit maminky již po několik generací, je v každém případě čtvercová plena. Hodí se nejen jako savá vrstva na přebalování do látkových plenek, ale především je dobré ji mít po ruce, když je třeba otřít pusinku, při odříhnutí nebo ublinknutí. Čtvercovou plenkou můžete miminko podložit při přebalování nebo při hře na podložce.

TIP: Čtvercová plenka je také skvělá jako zástěna proti ostrému slunci. Na korbičku kočárku ji můžete přichytit pomocí kočárkového kolíčku.

ekobroucek_kocarkove_kolicky

Kdy vyrazit na výlet s malým dítětem?

Při plánování výletu je důležité brát v úvahu i aktuální roční období. Dospělí jsou schopni se nepřízni počasí více přizpůsobit, ale novorozenec či kojenec je zcela odkázán na náš odhad situace, a proto je dobré sledovat pozorně předpověď počasí a podle toho se i vybavit.

V letních měsících je důležité chránit citlivou dětskou pokožku před sluníčkem. Pro jemné ošetření můžete použít třeba Kalisto - krém s karotenem, který pokožku miminka vyživí a poskytne jí i lehkou ochranu.

Nicméně myslete vždy na to, že malé děti by na přímém slunci vůbec neměly pobývat. Ve velkých vedrech raději naplánujte výlet nebo delší procházku spíše do brzkých ranních či podvečerních hodin, zajistěte dostatečnou ochranu proti slunci a kočárek udržujte vždy ve stínu.

TIP: Pokud je přeci jen nezbytně nutné vyrazit ven, když je slunce v plné síle, ochraňte děti i sebe kvalitními minerálními opalovacími krémy. Jsou vyrobené z přírodních surovin a dokáží šetrně ochránit i jemnou dětskou pokožku.

opalovaci_kosmetika_nobilis_tilia

V zimních měsících je jako ochrana proti mrazu či větru osvědčený ochranný dětský krém Olinka. A při cestách do lesa nebo k vodě se vám bude hodit sprej do přírody proti hmyzu.

Nosítko nebo kočárek? Klidně oboje!

Pro některé rodiče je první volbou “dopravního prostředku” kočárek, ale vyrazit za dobrodružstvím můžete klidně i s nosítkem či se šátkem. Každá varianta má své výhody i nevýhody.

  • Kočárek

Velkou předností kočárku je jeho úložný prostor, do kterého se vám pohodlně vejde vše důležité a třeba i menší nákup.
Novorozencům a menším dětem, které ještě sami nesedí, bude nejvíce vyhovovat kočárek s korbičkou. Pro větší cestovatele, kteří už se sami posadí a zajímají se aktivně o svět kolem sebe, se bude lépe cestovat ve sportovním kočárku.
Nevýhodou kočárku je, že většinou nezvládne náročnější terén a třeba schody nebo úzký výtah jsou často nepřekonatelnou překážkou.

Miminko zde má pohodlí a může si v klidu pospávat v příjemně teplém fusaku nebo v měkoučké dece, a když je vzhůru, tak jej snadno zabavíte pomocí hraček do kočárku.

TIP: V zimních měsících přijdou vhod praktické rukávníky, díky kterým budete mít i při delší procházce ruce stále v teple.

little_angel_kocarky_s_fusaky_a_rukavniky

  • Nosítko

Oproti tomu nosítko vám uvolní ruce a snadno zdoláte i záludné terénní nerovnosti, a co je úplně nejlepší - klidně jej můžete mít uložené v kočárku a v okamžiku, kdy bude potřeba, je jen vytáhnout. Mimo jiné je obrovskou výhodou nosítek i možnost kojení „za pochodu”.

Pro miminka je nošení velmi příjemné, protože cítí těsnou blízkost rodiče a slyší tlukot vašeho srdce. Kromě rychlejšího utišení pláče a snadnějšího uspávání, tkví výhoda nosítka i v tom, že pomáhá, pokud děťátko trápí prdíky a bolesti bříška.

TIP: Pro pohodové a diskrétní kojení kdekoliv si pořiďte speciální kojicí trička nebo šaty. Díky propracovanému střihu se nebudete muset nikde zbytečně odhalovat, ale přesto se miminko k prsu pohodlně dostane. Chybět ve vašem maminkovském šatníku by neměla ani kojicí podprsenka!

Kočárky u nás na webu nenajdete, ale nosítek a šátků nabízíme na Ekobrouček.cz celou řadu. Pojďme se na ně tedy detailně podívat.

Podle čeho vybírat nosítko pro miminko?

Při výběru nosítka je vhodné orientovat se podle věku, velikosti a vyspělosti dítěte.

  • Šátky

Oblíbenou a velmi příjemnou volbou pro nošení dětí od novorozenců až po předškoláky jsou šátky.
Úplně malé miminko je v šátku v těsném kontaktu s tělem rodiče a je klidnější, snadněji usíná.

TIP: S technikou vázání šátků se můžete seznámit na různých kurzech nebo načerpat inspiraci z Youtube.

satkovani

  • Šátková nosítka

Pokud by se vám přece jen vázání šátku zdálo příliš složité, jsou k dispozici šátková nosítka, která v sobě spojují pohodlnost šátkování a praktičnost ergonomického nosítka. 

Na výběr je z mnoha druhů - některá nosítka připomínají klokaní kapsu, některá jsou částečně vázací a snadno se tak přizpůsobí jakékoliv postavě a dítě tak bez problémů může nosit i statný a vysoký tatínek.

  • Ergonomická nosítka

Ergonomická nosítka představují velmi pohodlný a praktický způsob nošení dětí. Díky zapínacím popruhům na ramenou a v oblasti beder je nasazení nosítka snadné a zvládne ho každý.

Konstrukce nosítek je navržená tak, aby v nich děti měly dostatečné pohodlí, ale zároveň, aby seděly zdravě. Důležité také je, aby dlouhodobé nošení dítěte nadměrně nezatěžovalo vaše záda.

Pokud jste menší postavy, lze u nosítka zkřížit ramenní popruhy na zádech. Velikostně se nosítko přizpůsobí i růstu vašeho děťátka. Většina nosítek z naší nabídky umožňuje nošení opravdu malých dětí od 3 kg, až po větší děti do 20 kg.

ergonomicke_rostouci_nositko_sede

TIP: Jako doplněk k ergonomickému nosítku doporučujeme zakoupit návleky na ramenní popruhy. Děti totiž popruhy rády žužlají a snadno tak dojde k jejich znečištění. Díky snadno vyměnitelným návlekům pak nemusíte pokaždé prát celé nosítko, ale pouze ožužlané slintáčky.

Zásady správného nošení

Při správném úvazu šátku nebo upevnění nosítka by miminko mělo být otočené obličejem směrem k vašemu hrudníku a kolínka by mělo mít výše než zadeček (do tvaru písmene M). Záda by měla být zakulacená do tvaru písmene C.
Pro novorozence je to přirozená poloha a nemusíte se bát, že by mu pobyt v šátku nějak uškodil.

Vždy dbejte na to, aby v oblasti mezi nožičkami byl dostatek prostoru a dítě v šátku jen tak neviselo. Nožky musí být vždy od sebe a dítě musí být zafixováno ve správné poloze tak, aby jej nic netlačilo. Důležitá je také správná opora hlavičky, a to zejména u miminek, která ji ještě sama neudrží.

Starší děti, které už není potřeba mít tolik pod kontrolou a které už dokáží samy sedět i ovládají hlavičku, můžete nosit v ergonomickém nosítku či šátku i na zádech jako batůžek. Pro toto nošení jsou vhodná například nosítka typu DAN a JONÁŠ NEW od značky Jožánek.

TIP: Pro bezproblémové nošení dětí v nosítku nezapomeňte také doplnit váš šatník o pohodlné oblečení pro nošení.

softshellova_nosici_bunda_petrolejova

Bundy s vsadkou, prostorné mikiny či svetry zajistí, že vám i vašemu miminku bude příjemně a nic vás při vašich výpravách nebude omezovat v pohybu.

Věříme, že výlety s dětmi si zamilujete a pravidelně budete vyrážet do přírody i za památkami bez stresu a obav. Vybavení nejen pro cesty mimo domov, ale i pro běžné chvíle s miminkem najdete na Ekobrouček.cz.