Po porodu - o čem se moc nemluví, a přitom byste to měly vědět?

To, že s narozením miminka už nikdy nebude nic jako dřív, je jasné. Ale opravdu jste, milé maminky, připraveny na vše, co na vás po porodu čeká?
Článek je nejen pro nastávající maminky, které se chtějí dozvědět více, ale i pro zvědavé tatínky, kteří jim budou během mateřství stát po boku.

Porod je ve všech směrem transformační zážitek, ale to, co přijde po něm, je teprve pořádná jízda. Nejen, že na novopečené rodiče čeká sžívání s miminkem a nastavování zcela nového denního a nočního režimu, ale i maminka prochází poměrně složitým obdobím plným změn. Svou roli hrají hormony, ale i nové úkoly a výzvy spojené se zcela novou životní rolí.

Očista je nezbytná

Po porodu je nutné, aby nejen miminko bylo stále v čisté plence, ale i maminky musí věnovat zvýšenou pozornost péči o své intimní partie.
Ihned po porodu se dostaví tzv. očistky, které mohou trvat až šest týdnů, tedy období celého šestinedělí. Pro mnohé ženy je často překvapující, že zejména v prvních dnech je krvácení velmi intenzivní. Po pár dnech by se ale krvácení mělo změnit na špinění či hnědý nebo nažloutlý výtok, který může trvat různě dlouho v různé intenzitě. Tělo se tak zbavuje zbytků sliznice uvnitř dělohy, a startuje tak proces hojení.

Nepostradatelnou pomůckou pro první dny v porodnici jsou silné porodnické vložky, které dokáží zachytit opravdu velké množství krve. Vzhledem k infekčnosti očistků, jsou tyto vložky jediným bezpečným řešením.
V dalších dnech, kdy už krvácení není tak silné, mohou být vhodnou volbou i jednorázové vložky.

Pro případ slabšího poporodního krvácení, špinění či výtoku se pak hodí látkové vložky. Při jejich použití ale dbejte opravdu na častou výměnu a perte je na 60°C!

TIP: Menstruační kalíšky či tampony v tomto období nepřichází v úvahu a budou se vám hodit až v období, kdy se vám opět vrátí klasická menstruace.

Hodit se určitě budou i síťované porodnické kalhotky, které udrží vložku na správném místě, ale nebudou nikde škrtit a omezovat. Po porodu (přirozeném i císařském) je nutné nechat jizvy volně dýchat, aby se co nejdříve zahojily.

Kde je moje tělo?

Představa, že po opuštění porodnice bude tělo v takové formě jako před otěhotněním je pěkná, ale bohužel realita je trošku jiná. Připravte se na to, že v prvních dnech po porodu bude stále bříško hodně vyklenuté a u některých žen to může vypadat, jako kdyby ani nerodily. Na vině je zejména děloha, která se do své původní velikosti vrací postupně v průběhu celého šestinedělí.
Normálně tento orgán váží jen zhruba 70 gramů, ale bezprostředně po porodu má až 1 kg! Po celou dobu těhotenství se děloha starala o pohodlí a bezpečí miminka a když svou roli splní, pomalu se stáhne zpátky na své místo. Kontrakce, které provázejí zavinování dělohy, připomínají menstruační bolesti a pociťují je výrazněji vícerodičky, a to hlavně v průběhu kojení.

Zavinutí bříška můžete pomoci pravidelným nošením stahovacího pásu nebo odpočinkem vleže na břiše.

brisko_po_porodu

TIP: Ke zmírnění poporodních bolestí spojených s kontrakcemi dělohy může napomoci jemná masáž bříška masážním olejem Sant od Eoné pro období šestinedělí.
Nezapomeňte, že po porodu je nutné věnovat péči nejen miminku, ale i sobě a svému vztahu. V prvním dnech po porodu stačí olej na citlivý podbřišek jen lehce nanést rukou a poté si najděte s partnerem alespoň 5 minut na jemnou masáž, kdy se necháte hýčkat.

Povolené bříško ale není tou jedinou změnou, kterou na sobě žena v průběhu těhotenství a po porodu zpozoruje. Obzvlášť nepříjemnou záležitostí jsou strie, které se mohou objevit na bříšku, na prsou, ale i na stehnech a dalších místech těla v období celého těhotenství. Někdy se ale strie objeví ze dne na den i při pravidelné péči a nelze dělat nic jiného než se s nimi smířit a brát je jako drobnou daň za to, jaké zázraky ženské tělo během těhotenství dokáže.

Jako prevenci můžete používat po celé těhotenství i po porodu Masážní olej proti striím, díky kterému bude pokožka vyživená a více pružná.

Tam dole…

Intimní partie ženy jsou přirozeným porodem poznamenané pochopitelně nejvíce. Nicméně ne vždy je to tak strašné, jak se říká.
V některých případech může vaginální porod proběhnout zcela bez poranění, ale i v případě, že dojde k natržení či nástřihu, nejde zpravidla o nic vážného. Při správné péči se tato zranění velmi rychle hojí.

TIP: Pro prevenci natržení můžete před porodem používat například Olej pro masáž hráze od značky Saloos.

Jak už je zmíněno výše, při jakémkoli poporodním poranění je důležité dodržovat důslednou hygienu. Během prvních dnů, kdy budete ještě v porodnici, vám možná sestřičky doporučí, ať se po každé, když se vyprázdníte, dojdete osprchovat. Pro novopečenou maminku je to poměrně složitý úkon a opakovat jej několikrát denně je velmi vysilující. Pomoci vám může obyčejná půllitrová lahev, kterou naplníte vlažnou vodou a přidáte pár kapek levandulového a tea tree oleje.
Pomocí lahve si po vykonání potřeby šetrně opláchnete rodidla, aniž byste se musela celá svlékat, a navíc díky esenciálním olejům jizvu vydezinfikujete a podpoříte hojení.

U mnoha žen se pro ošetření jizev po porodu osvědčil zklidňující gel na hráz či pečující řepíkový gel, který lze aplikovat i na jizvu po císařském řezu.

Kojení - očistec, nebo pohoda?

Po porodu budou prsa v centru zájmu vašeho dítka. Kojení může být zpočátku těžké a nepříjemné, ale když se zadaří, stane se z něj oblíbená chvilka jen pro vás a vaše miminko.
Se správnou technikou vám hned v prvních hodinách života dítěte může poradit porodní asistentka, dula či laktační poradkyně.

prsa_kojeni

Prsa, stejně jako bříško, můžete po porodu ošetřovat některým z přírodních olejů. Vhodný je například Masážní olej na prsa Motýl od značky Eoné.
Ten nejen vyživuje pokožku, ale také je vhodný k rozmasírování zatvrdlinek, které mohou vznikat, pokud se v prsou hromadí příliš mléka. Když se do mléka dostanou bakterie a mlékovod se ucpe, hrozí velmi nepříjemný a bolestivý zánět prsu.
S přebytkem mléka vám může pomoci i odsávačka

TIP: Pokud by ale došlo na nejhorší, můžete vsadit na osvědčenou babskou radu a bolestivá prsa potřít obyčejným tvarohem. Kromě toho, že uleví od bolesti, zbaví vás i horkosti a navíc jde o zcela přírodní lék, který má v lednici každý po ruce.

Opačným problémem, se kterým se na cestě ke spokojenému miminku můžete zpočátku své role matky potýkat, je nedostatek mléka.
V prsech se sice mléko v určitém množství tvoří již před porodem, ale někdy se zkrátka po porodu laktace nerozjede naplno.
Buďte trpělivá a zkuste do hry zapojit třeba bylinkový čaj pro kojící maminky od značky Weleda nebo si dopřejte jemnou masáž za pomocí masážního oleje Angels od Eoné. Důležitá je hlavně vaše duševní pohoda a časté přikládání miminka k prsu! 
I kdyby se to nakonec nepovedlo, nic si nevyčítejte. Je tu možnost krmit miminko umělou výživou, která již v současné době dokáže mateřské mléko velmi dobře nahradit.

Kojení je opravdu věda a u každé ženy se mohou objevit problémy, o nichž netušila nebo je nemohla předvídat. Ženám s vpáčenými bradavkami či s poraněnými bradavkami mohou pomoci kojící kloboučky.
K ošetření jsou pak vhodné přírodní hojivé krémy jako například krém na bradavky Attitude nebo hojivá lanolinová mast Ameda. Oba krémy mají šetrné složení a proto nevadí, když se dostanou do kontaktu s ústy miminka.

TIP: Proti rozpraskání bradavek pomáhá také přímo mateřské mléko. Po kojení jím můžete potřít dvorce a nechat jej zaschnout.

Prsa si také v těhotenství a po něm projdou obrovskou změnou. Díky tomu, že se v nich začíná tvořit mateřské mléko, jsou pevnější, plnější a lze očekávat jejich zvětšení až o několik velikostí.
Aby prsa nebolela, jsou v období těhotenství i kojení vhodné spíše měkké podprsenky bez pevných košíčků a kostic. Po porodu se samozřejmě budou hodit kojicí podprsenky a kojicí oblečení, díky kterému bude pro vás i pro miminko přístup ke zdroji potravy jednodušší.

Pro komfort, pohodlí a zejména proti prosáknutí mateřského mléka skrze oblečení slouží vložky do podprsenky. Na Ekobrouček.cz najdete celou řadu vložek od různých výrobců a vybírat můžete jak z jednorázových (např. Eco vložky od značky Naty), tak i z látkových, které jsou ekologičtější volbou.

TIP: Produkty pro péči o bříško, o prsa i o jizvu po porodu najdete v sadě pro maminku v šestinedělí od značky Eoné.


Věříme, že porod, šestinedělí a rodičovství zvládnete na jedničku! Vybavení pro pohodový průběh těhotenství a vše pro péči o miminko najdete na Ekobrouček.cz.