Netoxická domácnost: Jak začít?

Proč bychom se měli zajímat o to, jakými prostředky doma uklízíme? Důvodů je více a nejsou to zdaleka jen ty, které myslí na stav životního prostředí a čištění odpadních vod.

Důvody pro přechod na netoxickou domácnost

Představte si svět, ve kterém nemají lidé ekzémy, kontaktní alergie a další zdravotní neduhy. Netoxická domácnost vás možná zázračně nevyléčí, ale může pomoci zmírnit projevy vašich chronických obtíží. Netoxická domácnost je bezpečná pro děti i mazlíčky a podporuje rodinný rozpočet, protože když začnete, zjistíte, že polovinu dříve používané domácí chemie už nepotřebujete.

Začínáme: Omezujeme množství drogerie a důkladněji čteme složení

Postupně rozpoznávejte, které přípravky můžete nahradit ekologičtější variantou. První pravidlo je, že nekupujete domácí chemii, jejíž obsah budete číst déle než minutu (pozornost věnujte tenzidům, konzervantům, ropným složkám a silikonům). Čím méně složek, tím větší šance, že čistidla nebudou nikomu z rodiny působit obtíže. Nejste-li si jistí, co použít, zkuste ekologicky odbouratelné čistící prostředky pro úklid domácnosti.

Praní mýdlovými ořechy není pro každého, ale existují varianty

Praní prádla je samostatná disciplína při zavádění netoxické domácnosti. Pokud jste zvyklí, že k praní nutně potřebujete prášek nebo kapsli a silně aromatickou aviváž, zkuste zavřít oči a tyto produkty pomyslně nahradit mýdlovými ořechy, mýdlovými vločkami nebo pracími gely (s mýdlovými ořechy). Soda nebo perkarbonát sodný jsou až vyšší dívčí a nemusí vyhovovat každému.

Čím dokonale vyčistíte domácnost?

Při čistění domácnosti byste měli vystačit s několika produkty. Schovávejte si staré oblečení z přírodních materiálů, které použijte při úklidu (třeba společně s utěrkami z mikrovlákna). Na čištění je ideální ocet. Pokud vám nevoní, zkuste povrchy čistit mýdlovou vodou, kliky třeba citronovou šťávou. Pro úklid zakupte v lékárně jednorázové rukavice (vyšetřovací nebo chirurgické, latexové každému nesvědčí). Na okna si pořiďte parní čistič. Startovací sada přípravků na čistění např. zde.

Chcete, aby váš dům voněl, jak na to?

Svíčky, vůně ve sprejích a éterické oleje nemusí vyhovovat kvůli intenzitě nebo složení všem členům domácnosti. Rozhodně se zbavte vůní ve spreji. Nasušte si raději bylinky (šalvěj, levanduli) a promíchejte s krystalky soli a umístěte do misky na okno. Podobnou službu vám udělá také hřebíček nebo sójové vosky do aromalampy. A svíčky si už kupujte jen z včelího nebo sójového vosku.

Začít uplatňovat pravidla netoxické domácnosti je nejlepší pozvolna, řiďte se svými potřebami.