Látkové pleny - jak s nimi začít a co všechno budete potřebovat?

Kolem používání látkových plen často panuje spousta mýtů a obav, ale ve skutečnosti je jejich používání velmi snadné. A s „látkováním” můžete začít už třeba hned v porodnici. Tyto pleny jsou totiž vhodné i pro novorozence!

Proč si vybrat látkové pleny?

Látkové pleny jsou skvělou ekologickou volbou, která je dobrá pro naši planetu, ale také pro vaši peněženku. Při správném výběru látkových plen totiž opravdu ušetříte.
I když se pořizovací cena zpočátku bude zdát vyšší, při rozpočítání ceny plen na jedno přebalení je oproti jednorázovým plenám výhoda opravdu značná. V případě, že látkové pleny po starším sourozenci „podědí” i další dítě, pak kalkulace na pořízení látkové plenkové výbavy vychází opravdu zanedbatelně.

Jakou plenkovou výbavu pořídit pro začátek?

Věcí, které čerstvě narozené miminko potřebuje, je spousta. Co se týče přebalování, doporučujeme zakoupit pro začátek různé druhy plen a vyzkoušet, co vám a vašemu miminku bude vyhovovat nejlépe.

pleny_rozdeleni

Vnitřní savá vrstva a svrchní kalhotky jsou u „látkování” naprostým základem a bez nich se zkrátka neobejdete. Pojďme se ně podívat detailněji:

  • Savá plenka

U savých plen se můžete rozhodovat nejen mezi materiály, ale také je důležitým parametrem i míra savosti. 

Základní a univerzální variantou jsou tzv. čtvercové plenky. Ty využijete nejvíc. Vybírat můžete mezi těmi, které jsou vyrobené z bavlny a plenkami z bambusových vláken. Využijete je nejen pro samotné přebalování, ale i na podložení, utírání nebo odříhnutí miminka. I přesto, že jejich výhradní používání pro přebalování je poměrně pracné, představují nejvíce ekonomickou variantu látkových plen

Pokud vaše miminko více a intenzivněji čůrá, rozhodně nesmí ve výbavě chybět ani plenky vkládací, které zvyšují savost čtvercových, vícevrstvých či kalhotkových plen.

latkove_pleny_vkladaci

Největší savost získáte při využití kalhotkových plen. Ty uvítají zejména rodiče, jejichž děti čůrají opravdu hodně. V naší nabídce najdete kalhotkové plenky pro novorozence i rostoucí kalhotkové pleny, které se přizpůsobí velikosti miminka po celou dobu „plenkování”. Noční kalhotkové pleny jsou vhodné pro zajištění sucha po celou noc. Zapínání kalhotkových plenek je buď na suchý zip, na patentky nebo za pomoci tzv. snappi sponky.

Při výběru svrchních kalhotek záleží na mnoha faktorech. Jedním z nich je velikost dítěte. Kalhotky, které jsou označené jako novorozenecké, budou nejlépe sedět dětem od narození do cca 6 kg. Rostoucí svrchní kalhotky mají nastavitelnou velikost a zpravidla se doporučují pro děti s vyšší porodní váhou (od 4 kg) a pro děti starší než 5 měsíců

Kromě velikosti dobře zvažte i to, zda zvolíte kalhotky se zapínáním na suchý zip nebo na patentky. Velkou výhodou suchého zipu je velice snadné zapínání a přizpůsobení velikosti miminka, stejně jako u jednorázové pleny. Manipulace se suchým zipem při přebalování je hlučnější, což může být nepraktické zejména při nočním přebalování. Některé větší děti si také se suchým zipem rády hrají a nezřídka se jim podaří ho rozepnout.

Patentky vyžadují více cviku a jejich zapínání je potřeba trošku natrénovat. Díky patentkům v různých rozestupech lze plenku upravit také na velikost dítěte, ale ne tak plynule, jako je tomu u suchého zipu.

IMGP2074

V nabídce máme i svrchní kalhotky natahovací, které není potřeba zapínat. Dají se používat hned od narození, ale na rozdíl od jiných typů kalhotek nelze jejich velikost libovolně nastavit. Pokud miminko povyroste, bude potřebovat natahovací svrchňáčky větší velikosti.

A další, neméně důležitou, otázkou je, jaký materiál svrchních kalhotek bude vašemu miminku vyhovovat:

Svrchní kalhotky s PUL vrstvou - laminovaná PUL membrána brání protečení, ale zároveň umožňuje dětské pokožce volně dýchat. Kalhotky s PUL vrstvou velmi rychle schnou, což je jejich velkou výhodou. 

Svrchní kalhotky z vlny, tzv. vlňáčky - jsou vyrobené z merino vlny a jsou velmi příjemné na dotek. Vlna je zcela přírodní materiál oproti PUL svrchňáčkům nebo flíšáčkům. Díky obsahu přírodního lanolinu dokáží svrchní kalhotky z vlny šetrně zadržet vlhkost, aniž by způsobovaly opruzeniny. U vlněných svrchních kalhotek je potřebná větší údržba. Pravidelně se totiž musí namáčet do lanolinu, aby se zachovala jejich nepropustnost. Kvůli tomu svrchní kalhotky z vlny o něco déle schnou než kalhotky z jiných materiálů.

Svrchní kalhotky z fleecu, tzv. flísáčky - jsou ušité ze dvou vrstev jemného mikrofleecu, díky čemuž jsou velmi měkké a heboučké. Jejich velkou výhodu je to, že velmi rychle schnou a péče o ně je velmi snadná. Jako ostatní typy svrchních kalhotek mají i flísáčky nastavitelnou velikost a zapínání na patentky. Vašemu děťátku se tak velmi jednoduše přizpůsobí. Ze stejného materiálu jsou i separační fleecové pleny.

Dalším typem plenek jsou plenky AIO (all in one plenky, česky „vše v jednom”). Tyto kalhotky obsahují vnitřní savou vrstvu i nepromokavou vrchní vrstvu. Stejně jako svrchní kalhotky se zapínají na suchý zip nebo na patentky. Přebalování s nimi je stejně jednoduché, jako je tomu u jednorázových plen. Díky tomu jsou nejoblíbenější zejména u tatínků a babiček.

latkove_pleny

Jak správně pečovat o látkové pleny, aby vám co nejdéle vydržely se dozvíte v článku Používání látkových plen není věda! S námi to zvládnete!

Kolik plenek budu potřebovat?

Spotřeba plenek je zejména u čerstvě narozených miminek obrovská. Novorozenec zvládne zaneřádit až 12 plen denně, zatímco u pětiměsíčního dítěte můžete počítat s výměnou plenky co 3 - 4 hodiny, tedy s 6 - 7 plenami za den

Pro začátek počítejte s tím, že je nutné si pořídit minimálně:

  • 20 - 30 kusů čtvercových plen;
  • 10 vkládacích plen;
  • 2 - 3 kusy kalhotkových nebo vícevrstvých plen;
  • 2 - 3 kusy svrchních kalhotek (u vlňáčků doporučujeme více kusů nebo kombinovat);
  • 1 - 2 kusy přebalovacích podložek;
  • 1 kus pytle na pleny (ideálně ve vel. M).

IMGP2149

Při přebalování vám také mohou velmi ulehčit práci separační pleny. Tyto plenky se vkládají na savou vrstvu (mezi zadeček miminka a plenu) a dokáží zachytit větší množství stolice. Obrovskou výhodou je, že pokakané jednorázové separační pleny lze rovnou vyhodit. Pokud jsou pouze počůrané, je možné je vyprat a používat opakovaně.

Vybírat můžete také z různých materiálů. Pro novorozence jsou nejlepší volbou separační celulózové plenky, pro větší děti později můžete koupit separační pleny z viskózy

Po celou dobu „plenkování” jsou pak vhodnou volbou fleecové separační pleny.

Plenky a zdraví miminek

Nezanedbatelný pozitivní vliv má používání látkových plen především na citlivou kůži u dětí. Díky tomu, že jsou látkové pleny vyrobené z příjemných přírodních materiálů, je při jejich používání výrazně méně problémů s opruzeninami, ekzémy či s alergiemi.
Látkové pleny také mohou podpořit správnou polohu kyčlí, protože na rozdíl od klasických jednorázových plenek drží nožičky ve větší vzdálenosti od sebe. Kyčle tak mohou v klidu dozrát.

latkove_pleny_kycle

Speciálně ke korekci polohy nožiček jsou určené tzv. ortopedické abdukční kalhotky.

Zejména u nejmenších miminek, která ještě převážně leží, doporučujeme dávat méně savých plenek, aby plenka na zadečku nebyla příliš vyboulená a nedocházelo tak k prohnutí v bedrech.
Volte tedy raději méně vrstev plen nebo záda miminka vhodně podložte.

Vaše dotazy k používání látkových plen a péči o ně rádi zodpovíme na chatu na e-shopu, na telefonním čísle +420 725 792 797 nebo na e-mailu eshop@ekobroucek.cz.